Tomáš Kubíček

Kubíček Tomáš-1800

(nar. 1966 v Brně)
Literární teoretik a historik.

Absolvoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Byl vědeckým pracovníkem v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, jako pedagog působil na Filozofické a Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde od roku 2011 vedl Katedru bohemistiky. Je profesorem české literatury a od roku 2014 ředitelem Moravské zemské knihovny v Brně. Spolupracuje s mnohými institucemi v Česku i zahraničí, např. univerzitou v Hamburku či francouzským Centrem pro výzkum umění a jazyka.

Vydal řadu literárněvědných studií a monografií, zaměřuje se především na literární teorii, naratologii, literárněvědný strukturalismus a českou literaturu po roce 1920.

Moravská zemská knihovna je od roku 2015 pověřena Ministerstvem kultury ČR prezentací české literatury v zahraničí. Výsledkem dosavadní intenzivní práce je mj. založení Českého literárního centra či zajištění stabilní propagace na předních knižních veletrzích v Evropě. Tomáš Kubíček je vedoucí projektu Český rok, který od října roku 2018 do listopadu 2019 představuje v německojazyčných zemích českou kulturu. V jeho rámci se Česko představí jako hlavní země největšího festivalu čtení na světě – Lipského knižního veletrhu 21. až 24. března 2019.

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

_files_e_2420_dvoji-domov-jana-cepa

Dvojí domov Jana Čepa (Host, 2014)

středa 24. 4. 2019 10:00 2. podlaží budovy 15, sál B

Tomáš Kubíček: Česká literatura v zahraničí. Přednáška a debata ředitele Moravské zemské knihovny v Brně o činnosti Českého literárního centra a projektu Český rok, který představuje v německojazyčných zemích českou kulturu. Hostem bude spisovatel Marek Šindelka.
Zdarma.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program