Radek Malý

radek.maly.portret

(nar. 1977 v Olomouci)
Básník, autor knížek pro děti, překladatel, pedagog.

 

Vystudoval germanistiku a bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde nyní působí na Katedře bohemistiky. Píše poezii, knihy pro děti, překládá z německého jazyka, věnuje se redakční práci, je autorem rozhlasových her, učebnic a odborných publikací. Nositel mnoha odborných a tvůrčích ocenění.

Debutoval básnickou sbírkou Lunovis (2001), za kterou byl nominován na Magnesii Literu v kategorii objev roku, za svou další sbírku Vraní zpěvy (2002) získal Cenu Jiřího Ortena, básnická sbírka Větrní (2005) byla oceněna Magnesií Literou za poezii. V roce 2008 vydal sbírku Malá tma v nakladatelství Host, v roce 2012 v témže nakladatelství knihu veršů Světloplaší a v roce 2015 svou šestou sbírku Všehomír. Loni vyšla jeho zatím poslední sbírka básní Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní (Archa, 2018).

Nakladatelství Archa vydalo také jeho antologii německého nonsensu Malé lalulá (2014) zapsanou na Čestnou listinu IBBY, dále výbor z poezie Paula Celana Černé vločky (2015) a antologii expresionistických básníků Prokletí básníci německé poezie (2017).

Velkou část své tvorby věnuje dětským čtenářům. Příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006), který svými ilustracemi doprovodila Galina Miklínová, byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého a na Zlatou stuhu IBBY. Vydal knihu dětské poezie Kam až smí smích (2009) či knihu básnické teorie pro děti Poetický slovníček dětem v příkladech (2012). Kniha Kamarádi z abecedy (2013) spojuje výtvarné variace Františka Petráka na písmena abecedy se stejně tematicky zaměřenými básněmi Radka Malého.

Obsahově i výtvarně výjimečná kniha básní pro děti Listonoš vítr (2011, ilustrace Pavel Čech) získala Magnesii Literu v kategorii literatura pro děti a mládež. S ilustracemi Pavla Čecha vychází také kniha Moře slané vody a Poštou havraní (2018). Sedm odpovědí na otázky o přírodě tvoří prozaický text Příhody matky přírody (2014).

Je autorem leporela pro děti Nikolka a dvě mámy (2018, ilustrace Bára Valecká), jeho proslulý Slabikář (2015) s ilustracemi Matěje Formana získal Cenu za nejkrásnější dětskou knihu na 14. podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě a nominaci na Zlatou stuhu. Je spoluautorem slabikářů, učebnic a čítanek pro základní školy.

Překládá např. Ericha Kästnera, Rainera Marii Rilka či poezii Georga Trakla.

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

zahrada

Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní (Archa, 2018)

úterý 23. 4. 2019 17:00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Radek Malý, František Petrák, Pavel Jungmann: Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní. Zahájení festivalu Literární jaro Zlín 2019. Autorské čtení a beseda s autory tematicky zaměřené sbírky lehce rozmarné poezie Radka Malého s originálními ilustracemi Františka Petráka, kterou vydalo nakladatelství Archa Pavla Jungmanna. Moderátor Martin Stöhr. Hudební doprovod Eliška Lajdová.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

Fotografie z pořadu.

středa 24. 4. 2019 8:30 3. podlaží budovy 15, klubovna

Radek Malý. Beseda pro děti s Radkem Malým. Pro děti 1. stupně ZŠ.
Vstupné 20 Kč.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program