Pavel Jungmann

Pavel Jungmann

(nar. 1956 ve Zlíně)
Nakladatel.

 

Majitel Archy, menšího, nezávislého nakladatelství ve Zlíně. Kořeny vedou k samizdatové edici Kakost, zaměřené na dílo petrkovského rodáka Bohuslava Reynka. Od vzniku Archy v roce 1990 do roku 2009 bylo nakladatelství spíše jen doplňkem knihkupecké a kavárenské činnosti ve Zlíně

Nyní je Archa nakladatelství s roční produkcí okolo 10 titulů. Zaměřuje se na literaturu německy mluvících zemí (Německo, Rakousko, Švýcarsko), na historii a teorii architektury, umění, poezii, vycházejí zde i díla regionálních autorů.

Básnická sbírka luhačovického rodáka žijícího v Praze Jiřího Dynky Kavárny, byla v roce 2016 nominována na Magnesii Literu, zajímavostí je próza brněnské a berlínské autorky a kritičky Dory Kaprálové Zimní kniha o lásce (2014).

Postupně se nakladatel věnuje vydávání díla ceněného rakouského prozaika Josefa Winklera, zajímavá jsou první vydání deníků Maxe Frische. Důležité bylo kritické vydání básnického díla Bohuslava Reynka.

V roce 2018 vydal tematicky zaměřenou sbírku lehce rozmarné poezie Radka Malého Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní. Každý exemplář knihy obsahuje originální ilustraci Františka Petráka.

Radek Malý pro Archu připravil také antologii Prokletí básníci německé poezie, kterou výtvarně doprovodil zlínský rodák Pavel Preisner, poezii Paula Celana Černé vločky s ilustracemi Inge Koskové a výbor nonsensové německé poesie Malé Lalulá – ilustroval a grafikou doplnil František Petrák

Pro děti vydalo nakladatelství Archa obrázkovou publikaci – omalovánku Františka Petráka Otíkovy příhody a hádanky (2017) plnou příběhů malého Otíka, který je jim průvodcem při luštění hlavolamů, doplňovaček, děti si mohou vymalovat obrázky či zahrát stolní hru.

 

Webové stránky nakladatelství Archa: www.nakladatelstviarcha.cz

Instagram: archa_nakladatelstvi

 

zahrada

Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní (Archa, 2018)

úterý 23. 4. 2019 17:00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Radek Malý, František Petrák, Pavel Jungmann: Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní. Zahájení festivalu Literární jaro Zlín 2019. Autorské čtení a beseda s autory tematicky zaměřené sbírky lehce rozmarné poezie Radka Malého s originálními ilustracemi Františka Petráka, kterou vydalo nakladatelství Archa Pavla Jungmanna. Moderátor Martin Stöhr. Hudební doprovod Eliška Lajdová.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program