Marek Šindelka

Šindelka_fotoVladimír Šigut_ABC_2345

(nar. 1984 v Poličce)
Básník, prozaik.

Foto Vladimír Šigut

 

Vystudoval kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze. Píše básně a prózu, publikuje v denním tisku i časopisecky, např. v Hospodářských novinách, Souvislostech, A2 či Hostu.

Debutoval básnickou sbírkou Strychnin a jiné básně (2005), za niž získal Cenu Jiřího Ortena. V roce 2008 vydal svůj první román Chyba, který byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2011 jej spolu s Vojtěchem Maškem, Matějem Lipavským a Pure Beauty převedl do komiksové podoby. Za sbírku povídek Zůstaňte s námi získal Magnesii Literu a také jeho povídkový soubor Mapa Anny (2014) se setkal se značným čtenářským ohlasem. Jeho zatím poslední román Únava materiálu, inspirovaný osudy běženců, byl opět oceněn Magnesií Literou za prózu. Spolu s Vojtěchem Maškem napsal také komiks Svatá Barbora (2016), který nakreslil Marek Pokorný. Jeho texty vyšly i v povídkových souborech, např. Miliónový časy: povídky pro Adru (2014), A celý život budem šťastný… (2012), O čem ženy mlčí (2013) či Nové povídky o mužích (2016).

Šindelkova díla patří k dnes nejpřekládanějším českým knihám, jeho knihy vycházejí v angličtině, polštině, němčině a mnohých dalších jazycích. Na knižním veletrhu Lipsko 2019 představí německý překlad románu Chyba, v angličtině vyšla tato kniha s ilustracemi Petra Nikla. Únava materiálu byla přeložena také např. do chorvatštiny, makedonštiny, bulharštiny či arabštiny, v Belgii a Nizozemí se dostala mezi nejlepší knihy roku 2018.

Osobní stránky autora: https://mareksindelka.com/

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

únava materiálu

Únava materiálu (Odeon, 2016)

středa 24. 4. 2019 10:00 2. podlaží budovy 15, sál B

Tomáš Kubíček: Česká literatura v zahraničí. Přednáška a debata ředitele Moravské zemské knihovny v Brně o činnosti Českého literárního centra a projektu Český rok, který představuje v německojazyčných zemích českou kulturu. Hostem bude spisovatel Marek Šindelka.
Zdarma.

Fotografie z pořadu.

středa 24. 4. 2019 17:00 2. podlaží budovy 15, sál B

Marek Šindelka: Únava materiálu. Spisovatel Marek Šindelka představí román inspirovaný osudy běženců Únava materiálu oceněný Magnesií Literou.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program