Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudis_foto Milada Fiserova

(nar. 1972 v Turnově)
Spisovatel, publicista, scenárista, dramatik.

Foto Milada Fiserova

 

Vyrostl v Lomnici nad Popelkou, na univerzitě v Liberci vystudoval učitelství němčina – dějepis a žurnalistiku, studoval také v Praze, Berlíně a Curychu. Píše romány, novely, rozhlasové a divadelní hry, filmové scénáře, pravidelně publikuje v českých i německých médiích. Je nositelem Česko-německé novinářské ceny 2018. Žije v Česku a Německu a píše česky i německy.

Jeho knihy vyšly v mnoha překladech v zahraničí a za svou tvorbu obdržel několik ocenění včetně prestižní německé Ceny literárních domů. V roce 2014 získal jako druhý Čech po Radce Denemarkové německou Cenu literatury Usedom.

Za svůj debut Nebe pod Berlínem (Labyrint, 2002) obdržel Cenu Jiřího Ortena, román Grandhotel: román nad mraky získal cenu čtenářů Magnesia Litera 2007. Spolu s Petrem Pýchou vytvořil divadelní roadstery Léto v Laponsku, jejíž knižní vydání získalo druhou cenu v Dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka 2005 a Cenu Českého rozhlasu 3 Vltava. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel (2008) a založil hudební skupinu Kafka Band.

Dále vydává román tvořený pěti příběhy lidí žijících v současné Praze Potichu (2008), román o poslední punkové generaci v Československu a NDR Konec punku v Helsinkách (2010), novelu Národní třída (2013), nominovanou na Magnesii Literu za prózu.

Loni vyšla novela Český ráj, v níž muži nastavují sálavému teplu sauny nejen svá těla, ale také temné stránky duše i skrytá tajemství svých životů. Na jaře 2019 vychází Rudišův první německy psaný román Winterbergs letzte Reise (nakl. Luchterhand), který představí na knižním veletrhu Lipsko 2019.

Je autorem scénáře k filmu Davida Ondříčka Grandhotel či snímku režiséra Štěpána Altrichtera Národní třída, jehož premiéra se chystá letos. S velkým úspěchem se setkalo filmové zpracování komiksového příběhu osamělého železničáře Aloise Nebela v režii Tomáše Luňáka, které v roce 2012 získalo Evropskou filmovou cenu.

Osobní stránky autora: http://rudis.cz/

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Český ráj

Český ráj (Labyrint, 2018)

pátek 3. 5. 2019 17:00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Jaroslav Rudiš: Český ráj. Spisovatel Jaroslav Rudiš uvede novou knihu Český ráj. Moderátor Joachim Dvořák.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program