Dora Kaprálová

Dora Kaprálová_Foto Ondřej Lipár

(nar. 1975 v Brně)
Prozaička, publicistka, literární kritička, dokumentaristka a scenáristka.

Foto Ondřej Lipár

Narodila se v Brně, kde vystudovala dramaturgii a scenáristiku na Janáčkově akademii múzických umění. Od roku 2007 žije s rodinou v Berlíně.

Knižně vydala divadelní hru Výšiny v souboru šesti her šesti autorek divadelních her (2001), rozhovor s Květou Legátovou Návraty do Želar (Host, 2005), v roce 2014 jí ve zlínském nakladatelství Archa vyšla Zimní kniha o lásce, která je reakcí na text maďarského spisovatele Pétera Esterházyho. V témže roce vydává společně se svým otcem Zeno Kaprálem Říkadla pro tři holčičky a jednoho kluka. V knize Berlínský zápisník (Druhé město, 2016) zobrazuje v krátkých zápiscích svůj život v Berlíně mezi léty 2013 až 2015 a své občasné návraty do své rodné země.

V současnosti chystá sbírku krátkých textů, které na přelomu roku 2017 a 2018 uvedla na stanici ČRo 3 Vltava. Cestuje v nich na ostrovy, v jedné z povídek nazvané Ostrov ohraničených přání nás zavádí na český venkov, v Ostrově ohraničené samoty se ocitneme v Berlíně, kde se autorka setká s jedním pozoruhodným mužem (otištěno v časopise Host 3/2019). Povídková kniha Ostrovy vyjde v nakladatelství Druhé město na podzim roku 2019.

Je editorkou knihy Kdybych vstoupil do Kauflandu, byl bych v Brně, společně s režisérem Pavlem Jurdou natočila hodinový filmový dokument o Hugu Sonnenscheinovi-Sonkovi Muž, který měl nebýt (Česká televize, 2008).

Je autorkou oceňovaných rozhlasových dokumentů a řady profilových rozhovorů, píše filmové scénáře, dělá workshopy pro děti, zabývá se psycholingvistikou.

Rozhlasový dokument Alenka v říši divů aneb Má cesta za uprchlíky, v němž zachytila příběhy pěti uprchlických dětí integrovaných do německé školy, byl v roce 2016 nominován na Zvláštní cenu Mileny Jesenské a v roce 2017 získal Česko-německou novinářskou cenu. Na tuto cenu byla vloni nominována také její původní reportáž z ostrova v Berlíně Pravidla Rixdorfu uveřejněná v červnovém čísle 2018 časopisu Host.

Její knihy byly vydány také v zahraničí. Do maďarštiny byla přeložena Zimní kniha o lásce, vyšla v Budapešti 2016 s názvem Egy férfi : válasz Esterházy Péternek, v prosinci 2018 vydala Berlínský zápisníkněmeckém překladu.

 

Odkaz na tvorbu autorky do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Kaprálová_Berlínský zápisník

Berlínský zápisník (Druhé město, 2016)

pondělí 29. 4. 2019 17:00 2. podlaží budovy 15, sál B

Dora Kaprálová: Ostrovy. Spisovatelka Dora Kaprálová, brněnská rodačka žijící v Berlíně, bude číst ze své připravované povídkové knihy Ostrovy. Moderátor Martin Pášma. Hudební doprovod Martin Kot.
Vstupné 50 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

Fotografie z pořadu.

úterý 30. 4. 2019 8:45 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín

Dora Kaprálová: Beseda se studenty. Beseda spisovatelky Dory Kaprálové se studenty gymnázia o jejích knihách a životě v Berlíně. Moderátor Martin Pášma.
Zdarma.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program